събота, 17 септември 2011 г.

Дамян Дамянов: Наследниците на Иван Пръмов овладяха банково-финансовата сфера

Дамян Дамянов: Наследниците на Иван Пръмов овладяха банково-финансовата сфера

18 април 1959 г. Министърът на земеделието и горите Иван Пръмов изнася реч.

Кунева се отказа преждевременно от комисарството срещу 1 млн. евро, преведени на нейно име

С внедрената си хитрост и чар Меглена Кунева успя навремето да се окопае в един от най-перспективните комунистически кланове – този на Пръмови, твърди синът на бившето величие Райко Дамянов – Дамян Дамянов. Ето какви тайни от миналото на настоящата кандидат-президентка разкрива той пред „ШОУ”:

- Като говорим за привилегиите на тогавашния елит, създал и “маята” на днешния, кои бяха най-лакомите за облаги, за да могат да работят спокойно за благото на народа?
- Мога да ви кажа кои бяха най-малко лакомите. Един Станко Тодоров например не проявяваваше интерес към колите, въпреки че имаше двама сина. За сметка на това си построи една от най-хубавите и луксозни вили в България.

Високопоставеният партиен и държавен деятел Иван Пръмов предпочиташе да стои в сянка. Той беше председател на Централния кооперативен съюз, несменяем член на ЦК и известно време секретар на ЦК на БКП. Въпреки това той предпочиташе да не парадира с елитарни придобивки и облаги. Занимаваше се със стопански въпроси и гледаше във времето с по-голяма перспектива от други по-високопоставени партийни и държавни деятели. Имаше трима сина – Андрей, Климент и Райчин. С решение на Секретариата на ЦК на БКП през лятото в “Дом №6” на почивните станции на на ЦК на Златните пясъци, преименуван по-късно в хотел “Чайка”, се провеждаше детско-юношески лагер на пълен пансион за децата на членовете на Политбюро и някои членове на ЦК. Със синовете на Иван Пръмов съм бил заедно на лагер три години поред, макар че те бяха много по-големи от мен. Бяха ходили вече “навън” и имаха достъп до книги и списаниия, които тук бяха недостъпни. Баща им се постара да им даде възможно най-престижно образование на Запад. Не мога да отрека, че те всички са много талантливи в стопанско-финансовата сфера. По-късно Андрей се ожени за Меглена Кунева. След 10 ноември 1989 г. постепенно тази фамилия започна да овладява голяма част от банкерско-финансовата сфера. Така през 90-те в края на десетилетието те вече бяха успели да станат част от най-богатия и престижен политико-икономически олигархичен кръг,

който започна несменяемо да управлява България, независимо от партийните цветове.

- И как стигна кланът Пръмови, а и снахата Меглена, до тези висини?
- Пръмови започнаха да дават скъпи и прескъпи финансови консултации, взеха да купуват акции в печеливши предприятия. Но най-високия и престижен публичен пост успя да заеме снахата в клана Пръмови – Меглена Кунева. Тя стана любимка на царя и първи еврокомисар на България в Европейския съюз. Благодарение на природния си чар и хитрост тя успя по неподражаем начин да осребри своето високо положение като първата българка – високопоставена европейка. За да заслужи благоволението на своите европейски началници, тя трябваше да жонглира с българските национални интереси.

С едно уточнение – винаги в нейна полза.

Ще ви дам пример като перфектно френскоговорящ. Аз лично съм свидетел, когато на летище София тя пристигна с еврокомисарката по енергетиката. Французойката каза недвусмислено, че за ЕС въпросът със затварянето на блоковете на АЕЦ “Козлодуй” е решен окончателно, а Кунева “преведе” на български, че за ЕС въпросът тепърва ще се решава, че предстои партньорска проверка и има възможност животът на блоковете да бъде удължен и т.н. Както впоследствие се разбра, проверката не решаваше нищо, тъй като тя се оказа в наша полза, но не изигра никаква роля във взетите вече решения. А при договарянето на отделните квоти царското правителство, и по-специално Кунева винаги са казвали “да”, поради което в средите на Европейския съюз тя стана популярна като „Мадам YES”. Тя се отказа преждевременно от комисарството си след малко известна договорка с председателя на ЕС Жозе Барозу срещу достатъчно примамливи компенсации –

1 млн. евро, преведени на нейно име.

Плюс около половин милион евро и над 20 000 евро пожизнена месечна пенсия от момента на нейното пенсиониране. Освен това тя предвидливо си осигури пост в Управителния съвет на ПНБ “Париба”, откъдето й подариха акции. За да се разбере какво означава това, трябва да се знае, че оборотът на “Париба” за миналата година в света беше 12 млрд. евро. Отделно от това съпругът й е един от най-богатите българи.

Така че един от най-коментираните кандидат-президенти ще бъде винаги добре независимо от политическата ситуация в България и независимо от това дали ще успее, или не на предстоящите президентски избори. Просто корените на благополучието й вече са заровени прекалено дълбоко, за да се съмняваме в това, и за което трябва да признаем чисто собствените й заслуги.

Едно интервю на Славей КОСТАДИНОВ

http://slivendnesiutre.wordpress.com

Няма коментари:

Публикуване на коментар